Farsi | English

     سه شنبه 5 ارديبهشت 1396

کلام روز


سلام بر مبعث، عید بزرگ نجات از حیرت و سرگردانی، عید ختم ناامیدی،عید تمایز عدل و ظلم، عید بیداری و تعهّد، عید هدایت مبارک باد.


تبلیغات


.


تاريخچه فدراسيون تکواندو جمهوری اسلامی ایران

تعریف تکواندو :

تکواندو نام هنر ورزشی و رزمی است که از نظر فیزیکی و جسمی بهترین و موثرترین روشهای دفاع از خود را با استفاده از دستها و پاها وبدون استفاده از هرگونه سلاح به علاقمندان و هنرجویان خود می آموزد و از نظرمعنوی و روحی نیز به علاقمندان خود احترام و انضباط و بردباری و صبوری و ازدیاد حس مقاومتهای منطقی در مقابل مصائب زندگی که حاصل آن انتخاب دقیق و صحیح راه زندگی با حس اعتماد به نفس میباشد را می آموزد .

تکواندو از سه کلمه " ت " به معنای پریدن وضربه زدن با پا و " کوان" به معنای دفاع کردن وخرد کردن با دست و " دو" به معنای راه وروش تشکیل شده است. سنگ نوشته ها وآثار تاریخی موجود، قدمت وپیدایش تکواندو را به عهد باستان وجنوب شرق شبه جزیره کره می رساند . وجود تندیس دور راهب بودایی در معبد «سوکورام» در شهر کیونگ جو کره که در حال اجرای تکنیک " کوم گانگ ماکی " میباشد سند محکمی بروجود هنرهای رزمی در آن زمان است .


درواقع تکواندو هنر رزمی مردم کره میباشد که با تلاش وبرنامه ریزی مثال زدنی بسرعت در جهان توسعه یافته وپس از تشکیل فدراسیون جهانی درسال 1973 تا امروز 203 کشور را در پنج قاره جهان به عضویت خود درآورده است وپس از برگزاری دو دوره مسابقات آزمایشی در المپیک 1988 در سئول و 1992 در بارسلون در بازیهای آسیایی المپیک 2000 سیدنی رسما به جمع رشته های ورزشی رسمی المپیک پیوست .


تاریخچه فدراسیون

با تلاش و پيگيري مربيان و پيشگامان ورزش تكواندو در سال 1976 انجمن تكواندو نيروهاي مسلح رسماً فعاليت خود را آغاز كرد . از جمله اقدامات انجمن تكواندو نيروهاي مسلح (قبل از انقلاب ) مي توان به موارد زير اشاره كرد : شركت تيم تكواندو نيروي مخصوص (چتر بازان ) در دومين دوره مسابقات جهاني تكواندو در اكتبر 1975 و كسب اولين مدال برنز توسط حسين ربيع زاده در وزن چهارم‌ ، شركت تيم تكواندو نيروي مخصوص در مسابقات ملبورن استراليا (1977) ، شركت اولين تيم ملي تكواندو ايران در سومين مسابقات آسيايي تكواندو در هنگ كنگ (1978) و كسب مقام سومي آسيا ، شركت تيم ملي در چهارمين دوره مسابقات جهاني تكواندو در آلمان .

در واقع رشد كمي و كيفي تكواندو در ايران در سالهاي پس از انقلاب اسلامي به وقوع پيوسته است . در بين سالهاي 1357 تا 1363 فعاليت تكواندو در قالب يكي از سه انجمن عضو فدراسيون ورزشهاي رزمي به رياست آقاي مهر آيين شكل گرفت و در سال 1363 فدراسيون تكواندو با تشكيلات مستقل به رياست آقاي سيد مصطفي صفوي تشكيل و شروع به كار كرد . اين دوران شكل گيري فدراسيون نوپاي تكواندو ايران و كميته هاي مختلف آن بود كه با تلاش دست اندركاران موفقيت هاي زيادي در عرصه هاي مختلف به دست آورد . پس از آن به ترتيب آقايان محمد قمي ، مصطفي صفوي و مختار كلانتري و از سال 1379 آقاي سيد محمد پولادگر به عنوان رئيس فدراسيون تكواندو فعاليت نمودند . دهه 1378 تا 1387 را مي توان به عنوان دوران اوج و سالهاي اقتدار تكواندو ايران در جهان دانست كسب ارزشمند ترين مدال ورزشي جهان با2مدال طلا ویک نقره و 3 برنز در بازیهای المپیک سال 2000 تا 2016،کسب عنوان قهرماني مسابقات جام جهاني در سال 2000 و 2010 ،کسب عنوان نايب قهرماني در هشت دوره مسابقات جام جهاني ،کسب عنوان قهرمانی در مسابقات قهرمانی جهان در سالهای 2011و 2015 و شش دوره نایب قهرمانی، کسب عنوان قهرمانی در چهار دوره مسابقات قهرمانی آسیا درسالهای 2008 و 2010 و2014 و 2016و شش دوره نایب قهرمانی ، کسب عنوان قهرمانی در بازیهای آسیایی در سالهای 2010و2014 و چهار دوره نایب قهرمانی ،کسب عنوان نايب قهرماني در چهار دوره مسابقات جهاني پومسه ، کسب عنوان قهرمانی در سال 2010و پنج دوره مقام نایب قهرمانی نوجوانان جهان ،کسب هفت دوره عنوان نایب قهرمانی در مسابقات نوجوانان آسیا ،کسب عنوان قهرمانی در مسابقات قهرمانی نونهالان جهان سالهای 2009و (بانوان 2015)و یک عنوان نایب قهرمانی ، کسب عنوان قهرمانی مسابقات نونهالان آسیا در سال 2015 کسب عنوان نایب قهرمانی در مسابقات جهانی پاراتکواندو در سال 2014و کسب عنوان قهرمانی در سالهای 2015و2016،کسب عنوان قهرمانی در چهار دوره مسابقات دانشجويان جهان و المپیک.

كسب مدال برنز در المپیک 2016 و اولین مدال تاریخی بانوان ایران توسط کیمیا علیزاده، همچنین سهميه المپیک نخستين بانوي تكواندوكار ايراني در مسابقات المپيك 2008 پكن توسط سارا خوش جمالی فکری و 2012 لندن توسط سوسن حاجی پور و 2016 توسط کیمیا علیزاده، انتصاب 6 نفر از مسئولين فدراسيون تكواندو جمهوري اسلامي ايران در اتحاديه تكواندوآسيا و از جمله آن انتخاب آقاي سيد محمد پولادگر به عنوان نايب رئيس اتحاديه تكواندو آسيا و نایب رئیس کمیته اقتصادی آسیا و رئیس اتحادیه غرب آسیا از مهمترين دستاوردهاي فدراسیون می باشد .

در حال حاضر تكواندو ايران به عنوان يكي از دو قدرت برتر جهان شناخته مي شود و انتخاب اين فدراسيون به عنوان فدراسيون نمونه كشور در سالهاي 1382 و 1384 و به عنوان فدراسيون برتر در سال 1383و 1386 انتخاب گرديده است .


انتخاب فدراسيون تكواندو به عنوان فدراسيون برتر در سال 1385 توسط سازمان تربيت بدني و انتخاب اين فدراسيون به عنوان فدراسيون برتر از سوي كميته ملي المپيك و سازمان تربيت بدني در سال 1384، اخذ گواهينامه استاندارد ايزو (ISO 9001) توسط فدراسيون تكواندو براي اولين بار در بين فدراسيون هاي ورزشي ، راه اندازي مسابقات ليگ از سال 1373 تاكنون و با قدمتي 18 ساله به عنوان تنها كشوري در جهان است كه در رشته تكواندو داراي مسابقات ليگ مي باشد ( در رده هاي مختلف سني در دو گروه آقايان و بانوان ) فدراسيون تكواندو در بخش علمي هم فعاليت گسترده اي داشته و از جمله مي توان به برگزاری دانشگاه جامع علمی کاربردی در مقطع كارداني در دانشگاه جامع علمي كاربردي و مجوز جهت مقطع كارشناسي دانشگاه جامع علمی کاربردی اشاره نمود افتتاح مرکز جهانی تکواندو با امکانات (سالن تمرین، سالن بدنسازی ،رستوران، مهمانسرا) در تاریخ نهم اردیبهشت ماه 89.


تعميم و گسترش تكواندو در بين باشگاهها و استانهاي كشور باعث شده تا تكواندو به عنوان يكي از سه رشته برتر ورزش ايران مورد توجه علاقمندان و كارشناسان ورزش كشور قرار گيرد . 


    امكانات


رويداد پيش روگفت و گو


مهدوی: تغییرات داوری مبارزات را جذاب‌تر كرده است

خدابنده: بازگشت خوبی پس از مصدومیتم به تکواندو داشتم

 آرشيو گفت و گو

یادداشت


ترکیب تیم‌ملی بانوان تکواندوكار اعزامی به بازی‌های کشورهای اسلامی مشخص شد

 آرشيو یادداشت

گزارش


نگاهی به عملکرد تکواندو در سال 95

 آرشيو گزارش

صفحه نخست
تاريخچه تكواندو
اعضا هيئت رئيسه
كميته هاي ستادي
هيئت هاي استاني
قوانين كيوروگي
قوانين پومسه
قوانين هانمادانگ
كيوروگي
پومسه
هانمادانگ
كل اخبار
آرشیو اخبار
اخبار استان ها
گفت و گو
گزارش
یادداشت
نشريه تكواندو
بانوان
سازمان ليگ
تیم های ملی
وزارت ورزش و جوانان
کمیته ملی المپیک
كميته آموزش
كميته داوران
كميته مربيان
كميته فرهنگي
كميته استانها
كميته روابط عمومي
كميته روابط بين الملل
كميته مسابقات
كميته آزمون
كميته توسعه همگانی
كميته قضایی
گزارش تصويري
بازيهاي المپيك
قهرماني جهان
جام جهاني
بازيهاي آسيايي
قهرماني غرب آسيا
باشگاههاي آسيا
بين المللي دهه فجر
پاراتکواندو
بازیهای آسیایی
جام باشگاه های آسیا
نظامیان جهان
مرکز جهانی تکواندو
بانک شهدای تکواندو
تالار مدال آوران
تالار افتخارات
دانشگاه علمی کاربردی
پيوندها
ارسال اخبار
پرسش و پاسخ
تماس باما
اعلام مشكلات سايت
ویدئوهای تکواندو
جستجو
آئين نامه
اطلاعیه و بخشنامه

آدرس: تهران - خيابان شريعتي - خيابان شهيد ميرزاپور (خيابان سهيل سابق) كوچه شهید طاهری - روبروي مجتمع مسكوني سبحان - فدراسيون تكواندو جمهوري اسلامي ايران
شناسه پستي:
1931747674         تلفنخانه :3-22242441    
ساعات كار فدراسيون تكواندو : شنبه الي چهارشنبه : 00: 8 لغايت 16:00      پنج شنبه : تعطیل

© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به فدراسيون تكواندو جمهوري اسلامي ايران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.

  
 Free Page Rank Tool