چهارشنبه 1 فروردين 1397

کلام روز


**************************
این بهار نو ز بعد برگ ریز
هست برهان بر وجود رستخیز
سایه تان بلند و مهرتان فراوان، نوروز فرخنده باد


تبلیغات


       

روش های مقابله با فشارهای روانی در دوران مصدومیتشناسه خبر: 50973   سه شنبه 28 شهريور 1396 - 13:36

برای کنار آمدن با فشار و استرس های ناشی از مصدومیت، لازم است تا به لحاظ جسمی و ذهنی بهبود پیدا کنید.


ریکاوری یا بهبود آسیب های ورزشی عمدتاً بر روی توانبخشی فیزیکی یا جسمانی متمرکز است، اما گنجاندن تکنیک های روانشناسی ورزشی جهت کمک به بهبود هیجانی و روانی نیز ضروری هستند.

ورزشکاران با هیجانات و احساسات مختلفی به مصدومیت واکنش نشان می دهند. این هیجانات و احساسات مختلف می تواند شامل انکار (عدم پذیرش)، خشم، ناراحتی و حتی افسردگی باشد. آسیب دیدگی غالباً برای فردی که به لحاظ فیزیکی فعال است و مهمترین سرمایه اش، جسمش هست، غیرمنصفانه به نظر می رسد و بسیار ناخوشایند است. اگرچه این هیجانات و احساسات واقعی هستند، اما کنار زدن افکار منفی و حفظ نگرش مثبت در طول مصدومیت، خیلی مهم است و نیاز به مهارت دارد. در بسیاری از موارد، برقراری ارتباط و برخورد مناسب با آسیب دیدگی به ورزشکار کمک می کند تا یک ورزشکار متمرکزتر، انعطاف پذیرتر و بهبودپذیرتر شود. در اینجا برخی از استراتژی ها و راهبردهای روانشناسی ورزشی را یاد می گیرید تا بتوانید جهت تسریع بهبود آسیب دیدگی از آنها استفاده کنید:

درباره آسیب دیدگی خود اطلاعات لازم را کسب کنید

تا جایی که امکانش هست، در خصوص علت، درمان و پیشگیری از آسیب دیدگیتان اطلاعات کسب کنید. وقتی که اطلاعاتی در مورد مصدومیت خود ندارید، این عدم آگاهی خودش استرس و اضطرابتان را بالا می برد. در این رابطه در اینترنت جستجو کنید و با پزشک خود و افراد متخصص مشورت کنید.

به این منظور، سوالات زیر را از پزشک یا درمانگر خود بپرسید تا بدانید دقیقاً چه کارهایی می توانید برای بهبود سریع و کامل انجام دهید:

• نوع آسیب دیدگی من چیست؟
• بهبود آسیب من چه مدت طول می کشد؟
• چه نوع درمان هایی باید انجام دهم؟
• در طول دوره درمان چه انتظاراتی می توانم داشته باشم؟
• چه ورزش ها یا تمرینات بدنی را می توانم به طور سالم انجام دهم؟
• چه علائم و نشانه های هشداری می توانند بدتر شدن حالم را نشان دهند؟

زمانی که در مورد فرآیند ریکاوری خود و اینکه چه انتظاری باید از خودمان داشته باشیم، مطلع می شویم، اضطراب کم تر و حس کنترل بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

مسئولیت مصدومیت خود را بپذیرید

منظور این نیست که آسیب دیدگی تقصیر شماست. منظور این است که بپذیرید که آسیب دیده اید و نتیجه و پیامد آن به خودتان وابسته است. به جای اینکه به گذشته فکر کنید یا یک عامل بیرونی را به خاطر آسیب دیدگی خود سرزنش کنید، از طریق پذیرفتن مسئولیت فرآیند بهبودتان، حس کنترل بیشتری پیدا خواهید کرد و به سرعت مرحله ریکاوری را پشت سر خواهید گذاشت، ...

نگرش مثبت را در خود ایجاد کرده و حفظش کنید

اگر می خواهید که آسیب دیدگیتان زودتر بهبود پیدا کند، سخت کوشی به خرج بدهید و به توصیه های پزشک خود عمل کنید. در طول فرآیند آسیب دیدگی و مرحله بهبودی، افکاری به سراغتان می آیند که آزار دهنده هستند و به صورت اتوماتیک در ذهنتان به راه می افتند، بهتر است که برای مدیریت بهتر افکار خود و خلاص شدن از شر آنها با یک روان شناس ورزش در ارتباط باشید و از او کمک بگیرید.

خودگفتاری شما (صحبت هایی که با خودتان می کنید)، بسیار مهم هستند. مهم است که بتوانید یک نگرش مثبت را حفظ کنید و حواستان به بهبودی تان باشد و روی اهدافی که برای ادامه کار دارید، تمرکز کنید، نه افکاری که شما را نسبت به ادامه کار بی انگیزه و مأیوس می کنند.

از ذهن خود برای بهبود جسم خود استفاده کنید

ارتباط بین ذهن و جسم و تأثیرگذاری این دو روی همدیگر، موضوعی است که طی مطالعات مختلف تأیید شده است. برای مثال، مهارت های ذهنی تصویرسازی ذهنی و خودهیپنوتیزم، سرعت فرآیند بهبود ورزشکاران را افزایش می دهند. تکنیک های تصویرسازی از تمام حواس بدن برای ایجاد دستورات ذهنی، احساسات و حالاتی که مربوط به یک پیامد و نتیجه مطلوب هستند، استفاده می کنند و بر زمان حال و وضعیت کنونی ورزشکار تأکید دارند.

با اعضای تیم خود در ارتباط باشید

یک واکنش رایج بعد از وقوع آسیب دیدگی، انزوا و جدایی از هم تیمی ها، مربیان و دوستانتان است. حفظ تماس با دیگران هنگام بهبود آسیب دیدگی مهم است. هم تیمی ها، دوستان و مربیان می توانند زمانی که نیاز دارید خشم یا عصبانیت خود را تخلیه کنید، به شما گوش دهند، یا می توانند در طول فرآیند بهبود پذیری، شما را تشویق کنند یا پیشنهاداتی داشته باشند. فقط دانستن این نکته که مجبور نیستید به تنهایی با آسیب دیدگی خود مقابله کنید، می تواند حس خوبی به شما بدهد. پس، سر تمرین تیم حاضر شوید، در اتاق رختکن یا سالن بدنسازی با هم تیمی های خود باشید.

اهداف مناسب و واقع بینانه برای خود تعیین کنید

صرفاً به علت اینکه مصدوم شده اید، برنامه ریزی یا تعیین اهداف خود را متوقف نکنید. به جای این که آسیب دیدگی را به عنوان یک بحران در نظر بگیرید، آن را یک چالش (هدفی که باید حلش کنید) در نظر بگیرید. تمرکز اهداف شما از عملکرد به بهبود تغییر پیدا می کند. این کار به حفظ انگیزه شما کمک خواهد کرد. وقتی که اهداف خود را ارزیابی می کنید، به روند بهبود خود پی می برید و زمانی که می بینید در حال بهبود یافتن هستید، اعتماد به نفس بیشتری را حس خواهید کرد.

فراموش نکنید که درست و دقیقاً بر اساس دستورالعمل های درمانگر یا پزشکتان عمل کنید.آنها می توانند به شما کمک کنند تا اهداف واقع بینانه ای تعیین کنید که همسو با هر مرحله بهبودتان باشند. اکثر ورزشکاران تمایل دارند تا با انجام تمرینات بیش تر، زودتر بهبود پیدا کنند. خیلی مهم است که بپذیرید دچار آسیب شده اید و برخی فعالیت ها را نباید انجام دهید. یک سوال ساده از خود بپرسید که من مصدوم شده ام و الان تکلیفم چیست که انجامش دهم تا بتوانم به اهدافم برسم؟


برای حفظ آمادگی جسمانی و تناسب اندام خود تلاش کنید

بسته به نوع آسیب دیگی خود، می توانید تمرینات و ورزشتان را تغییر دهید یا اشکال دیگری از تمرین را به برنامه خود اضافه کنید تا قدرت قلبی ـ عروقی خود را حفظ کنید. با مربی، درمانگر یا پزشک خود جهت ایجاد برنامه های ورزشی یا تمرین بدنی خوب و جایگزین مشورت کنید. اگر نمی توانید بدوید، احتمالاً می توانید دوچرخه سواری کنید یا به شنا بروید. بنابراین، تمریناتی برای حفظ تناسب اندام، آمادگی جسمانی و سلامت قلبی ـ عروقی انجام دهید. تغذیه سالم را فراموش نکنید و به توصیه های متخصص تغذیه خود عمل کنید.

با داشتن دانش درست، حمایت از جانب دیگران و تمرین مناسب، می توان با پذیرش جنبه های مثبت این واقعه، به آسیب دیدگی غلبه کرد. با پیشروی و پذیرش آهسته مسائل، تعیین اهداف واقع بینانه و حفظ رویکرد مثبت و متمرکز، اکثر ورزشکاران می توانند به سرعت به آسیب های جزئی و با کمی تأمل و تحمل، به آسیب های مهم غلبه کنند.


«دکتر افسانه صنعتکاران، نیلوفر آسیاچی و محمدصادق رفعت»

کمیته پژوهش فدراسیون تکواندوتاريخ  ارسال:سه شنبه 28 شهريور 1396 - 13:36

کد:50973-1397
 اخبار مرتبط:

  نظر شما در رابطه با اين خبر
 نام و نام خانوادگی :
 پست الکترونيک:
 شماره تماس:

 آی پی شما:

 
 دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سایت فدراسیون در وب سایت منتشر خواهد شد.
 پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 


 


    امكانات


روز شمار وقایع مهم تکواندو


رويداد پيش رو


گفت و گو


یادداشت


گزارش
صفحه نخست
تاريخچه تكواندو
اعضا هيئت رئيسه
كميته هاي ستادي
هيئت هاي استاني
قوانين كيوروگي
قوانين پومسه
قوانين هانمادانگ
كيوروگي
پومسه
هانمادانگ
كل اخبار
آرشیو اخبار
اخبار استان ها
گفت و گو
گزارش
یادداشت
نشريه تكواندو
بانوان
سازمان ليگ
تیم های ملی
وزارت ورزش و جوانان
کمیته ملی المپیک
كميته آموزش
كميته داوران
كميته مربيان
كميته فرهنگي
كميته استانها
كميته روابط عمومي
كميته روابط بين الملل
كميته مسابقات
كميته آزمون
كميته توسعه همگانی
كميته قضایی
گزارش تصويري
بازيهاي المپيك
قهرماني جهان
جام جهاني
بازيهاي آسيايي
قهرماني غرب آسيا
باشگاههاي آسيا
بين المللي دهه فجر
پاراتکواندو
بازیهای آسیایی
جام باشگاه های آسیا
نظامیان جهان
مرکز جهانی تکواندو
بانک شهدای تکواندو
تالار مدال آوران
تالار افتخارات
دانشگاه علمی کاربردی
پيوندها
ارسال اخبار
پرسش و پاسخ
تماس باما
اعلام مشكلات سايت
ویدئوهای تکواندو
جستجو
آئين نامه
اطلاعیه و بخشنامه

آدرس: تهران - خيابان شريعتي - خيابان شهيد ميرزاپور (خيابان سهيل سابق) كوچه شهید طاهری - روبروي مجتمع مسكوني سبحان - فدراسيون تكواندو جمهوري اسلامي ايران
شناسه پستي:
1931747674         تلفنخانه :3-22242441    
ساعات كار فدراسيون تكواندو : شنبه الي چهارشنبه : 00: 8 لغايت 16:00      پنج شنبه : تعطیل

© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به فدراسيون تكواندو جمهوري اسلامي ايران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.

  
 Free Page Rank Tool